Pildid

GIF ja JPEG

Leheküljel kasutatavad väikesed navigatsioonielemendid, nupud ja graafilise disaini osad on enamasti GIF-vormingus salvestatuna 256 värviga. See võib põhjustada probleemi, et 8-bitiseid kuvareid kasutavad lugejad (neid jääb aina vähemaks), ei näe teie pilte maksimaalse kvaliteediga. Et sellest probleemist üle saada, võib kogu oma värvigraafika teisendada GIF‑failideks, mis kasutavad ainult 216-värvilist brauseri paletti. See kindlustab selle, et teie pildid näevad välja täpselt ühesugused, sõltumata kasutaja kuvariekraanist. Lihtsam võimalus on muidugi leppida sellega, et need lugejad, kes kasutavad 8-bitiseid kuvareid, näevad moondatud pilte; või siis võite kasutada hoopis JPEG‑failiformaati.

Pildi kokkupakkimine GIF-failiformaadis on vähem tõhus kui JPEG kokkupakkimine. Ent JPEG pakkimise eelised ei tule välja väikeste ja keskmiste piltide korral (umbes kuni 200 x 200 pikslit). Nendes suurustes GIF pildid võivad olla ainult natuke mahukamad kui JPEG‑failid. Suuremate kui 200 x 200 piltide puhul on JPEG-formaadi pakkimise eelised ilmselged.

Fotod JPEG-failidena

JPEG-failid on loomupäraselt täisvärvides (24-bitised) pildid, seega õigete värvide säilitamine failides endis ei ole probleem. Siiski ei ole mingit võimalust vältida JPEG‑piltide probleeme 8-bitistel ekraanidel. Kui kasutate alati JPEG-pilte, näeb enamus vaatajatest siiski täisvärvilisi fotosid ja illustratsioone. Kasutage JPEG-formaati alati fotode või muude täisvärvides või halltoonides piltide jaoks.

Diagrammid ja illustratsioonid vektorgraafikana

Enamik veebilehekülje graafikast on rasterpildid – sageli kutsutakse neid ka “bittrastri” või “paint” piltideks -, mis koosnevad värviliste pikslite võrgustikust. Keerulised diagrammid või illustratsioonid tuleks siiski luua vektorgraafikana ning seejärel teisendada veebi jaoks mõnda rasterformaati, näiteks GIF või JPEG. Vektorgraafika (ka joonestusgraafika) koosneb joonte ja kujundite matemaatilistest kirjeldustest. Kuigi seda graafikat ei saa (veel) kasutada otseselt veebilehekülgede illustreerimiseks nõudeta, et kasutajatel peab olema spetsiaalne brauseri lisandprogramm, tuleks keerulised diagrammid siiski koostada vektorgraafika programmides ja seda kolmel põhjusel:

1. Vektorgraafika illustratsioonid silutakse Photoshopi või muusse rasterpiltide töötlusprogrammi importimisel automaatselt ning teisendatakse rasterpildiks.

2. Vektorgraafika suurust saab importimisel kergesti muuta.

3. Vektorgraafika abil saab valmistada ka kõrge resolutsiooniga pilte, mis sobivad trükkimiseks.

Graafika arhiveerimine

Jätke alati alles oma graafika originaalfailide koopiad ning võtke harjumuseks luua uued failid alati, kui te mõnda pilti oluliselt muudate, näiteks muudate selle suurust või vormingut. Pärast projekti lõpetamist tuleks kõik fotod ja kunstilooming alles hoida ja salvestada nende täielikus originaallahenduses ning kvaliteedikadudeta vormingus (seega mitte JPEG-failina). Kui te hiljem graafika jaoks parima failivormingu suhtes meelt muudate või peate seda muutma, siis säästab niisugune tegutsemine palju aega. Kui olete pildid näiteks täisvärvides Photoshopi versioonina arhiveerinud, saate kergesti luua uue versiooni teistsuguses vormingus. Kui hoiate alles ainult lõpliku GIF-i, olete oma täisvärvides versiooni kaotanud. Kui hoiate alles ainult lõpliku JPEG, ei ole teil enam ilma pakkimismürata pilte ning juba pakitud pildi uuesti lahtipakkimine annab enamasti kehva tulemuse.

GIF- ja JPEG- failide kasutusvõimalused

Netscape Navigator, Microsoft Internet Explorer ja enamik teisi brausereid toetavad nii GIF- kui ka JPEG-graafikat. Teoreetiliselt võiksite oma veebilehekülje visuaalsetes elementides kasutada ükskõik kumba vormingut. Praktikas aga eelistab enamik veebiarendajaid jätkuvalt GIF‑vormingut suurema osa disainielementide, diagrammide ja piltide jaoks. JPEG-vorming valitakse enamasti fotode, keeruliste “fotograafiliste” illustratsioonide, meditsiiniliste piltide ja teist tüüpi piltide jaoks, mille puhul JPEG-protsessi pakkimismüra ei ohusta oluliselt pildikvaliteeti.

GIF-failide eelised

  • GIF on veebis kõige laiemalt toetatud graafika formaat
  • Joonised näevad GIF-vormingus paremad välja kui JPEG failid
  • GIF toetab läbipaistvust (saab teha läbipaistva taustaga pilte)

JPEG-failide eelised

  • Tohutu pakkimistegur tähendab kiiremat allalaadimist
  • JPEG annab enamike fotode ja keeruliste piltide puhul suurepäraseid tulemusi
  • JPEG toetab täisvärve (24 bitti, “true color”)

Pildikaardid (imagemaps)

Pildikaardid annavad võimaluse määratleda veebilehekülje graafikas mitmeid “elavaid” lingialasid. Neist on saanud enamike professionaalselt disainitud veebisaitide standardomadus, kuna nad pakuvad kombinatsiooni visuaalsest naudingust ning õigel kasutamisel ka ruumisäästlikust funktsionaalsusest. See graafika võib olla enamat kui lihtsalt menüü - see annab lehekülgedele nende eriomase välimuse.

Pildikaardid on ainus võimalus panna mitu linki kokku ühte graafilisse illustratsiooni nagu selles näites: http://www.tfg.tartu.ee/bioloogia/

Pidage siiski meeles, et niisugused disainid on sobilikud ainult kasutajale, kellel on kiire internetiühendus.

« previous | next »