Lehekülgede disainikavandid
Ühetaolisus ja ennustatavus on iga hästi kujundatud infosüsteemi põhilised tunnused. Sarnased disainikavandid, mille järgi on valminud suurem osa hästi kujundatud trükistest, on vajalikud ka elektrooniliste ja veebipõhiste materjalide disainimisel, kus ruumiline suhe ekraanil olevate elementide vahel pidevalt muutub vastavalt kasutaja ja süsteemi tegevusele (näiteks muutes veebilehitseja akna suurust, teksti suurust jne). Kavandid loovad leheküljel korra.
Tavaline HTML-keel (HyperText Markup Language) ei võimalda paraku maksimaalset paindlikkust või kontrolli, mida disainerid tihti ootavad. Siiski on võimalik HTML-i abil luua keerulisi ja paljude võimalustega materjale, kui seda kasutatakse läbimõeldult. Kui seda kasutada sobimatult või ebajärjekindlalt, võivad veebilehekülgede navigatsioonivahendid ja lisatud illustratsioonid tekitada visuaalse kaose. Süsteemitult segatud graafika ja tekst vähendavad materjalide kasutatavust ja loetavust samamoodi nagu paberil. Tasakaalustatud ja sarnane läbiv kujundusskeem suurendab kasutajasõbralikkust ning lugejate usaldust.
Ükski disainikavand sobi kõikidele veebilehekülgedele. Esimeseks sammuks peab olema esmase paigutuskavandi koostamine. Sellise graafilise “selgroo” alusel saab otsustada, kuidas tekstiblokid ja illustratsioonid leheküljel asetsevad ning millist stiili kasutatakse suurte pealkirjade, alapealkirjade ja navigeerimislinkide või -nuppude jaoks. Alustuseks tuleks võtta mõned iseloomulikud tekstinäited, natuke graafikat, skanneeritud materjale või muid illustratsioone ning katsetada lehekülje elementide erinevaid paigutusi. Suuremate materjalide puhul ei ole võimalik täpselt ennustada, kuidas kõik mõeldavad teksti ja graafika kombinatsioonid ekraanil toimivad, kuid kõiki veebipaigutuse kavandeid tuleks võrrelda kõige keerukama ja kõige lihtsama leheküljega.
Eesmärk on luua järjekindel, loogiline ekraanipaigutus, mis võimaldab teksti ja graafikat tarbe korral alati lisada, ilma et oleks vaja uuesti läbi mõelda, millist lähenemist antud lehekülje puhul kasutada. Ilma kindla disainikavandita koostatud leheküljed saavad ebaühtlased ja segadusseajavad.
Infoekraanide kujundamine
Enamikke veebilehekülgi on võimalik jagada vertikaalsetesse tsoonidesse, mida iseloomustavad erinevad funktsioonid, erinev graafika hulk ja teksti keerukus. Vastavalt sellele, kuidas vertikaalne kerimine lehekülge järk-järgult paljastab, ilmub uus sisu ning ülemine teave kaob. Iga kord, kui lugeja kerib lehekülge alla, luuakse uus graafiline kontekst. Järelikult peaks veebilehekülgede paigutust hindama mitte lehte ühtse tervikuna vaadates, vaid jagades lehekülje visuaalseteks ja funktsionaalseteks tsoonideks ning hindama eraldi iga sellise infoekraani sobivust.
Lehekülje päis ja jalus
Paljud materjalide koostajad annavad järele peadpööritavale ahvatlusele kasutada suurt ja mahukat graafikat, unustades, et veebilehekülg ei ole üksnes visuaalne elamus – see peab kasutajale meeldimiseks olema ka hästi kasutatav. Pidage meeles, et lehekülje graafiline mõju avaldub üksnes vähehaaval vastavalt arvutisse laetud mahule. Tõhusa kujunduse parimaks mõõdupuuks on lehekülje esimesel kümnel sentimeetril kasutajale pakutavate valikuvõimaluste arv. Suur, tihe graafika võib küll juhuslikke sirvijaid köita, kuid kui lehekülje ülaosa allalaadimine võtab keskmisel kasutajal 30 sekundit ning kui ilma kerimata ei ole praktiliselt võimalik linke näha (kusjuures kerimine põhjustab taas viivitust), võite kaotada suure osa oma õppijatest juba enne, kui nad jõuavad materjali teiste osadeni juhatavate linkideni.
Lehekülje päised - lehekülje identiteet
Hoolikas graafiline disain annab teie veebisaidile unikaalse visuaalse identiteedi. Äravahetamatu graafika ja lehekülje kujundus aitab lugejatel koheselt mõista materjali eesmärki ja selle seost teiste lehekülgedega. Päises kasutatav graafika võib ühtlasi vihjata seotusele teiste veebilehekülgedega. Erinevalt trükidokumentide küljendajatest ei saa veebidisainerid kunagi kindlad olla, missuguseid lehekülgi on lugeja näinud enne antud lehele jõudmist.
Isegi kui otsustate oma leheküljel graafikat mitte kasutada, peaks iga veebilehekülje päise ala sisaldama silmapaistvat pealkirja selle ülaosas või seal lähedal. Pealkirjajoone kohal asuv graafika ei tohiks olla nii suur, et surub pealkirja ja sissejuhatava teksti standardse kuvari ekraanilt välja. Seotud dokumentides võib lisaks olla alapealkirju, lõigupealkirju või teisi tekstielemente, mis näitavad kuvatud dokumendi seost teistega. Et see oleks mõjuv, peavad need pealkirja elemendid kõikidel lehekülgedel olema ühtlustatud.
Lehekülje jalused - päritolu
Iga veebilehekülg peaks sisaldama üldiseid andmeid lehekülje päritolu ja vanuse kohta, kuid see korduv ja argine informatsioon ei pea asuma lehekülje ülaosas. Lisaks tuleb meeles pidada, et selleks ajaks, kui lugejad on kerinud lehekülje allaotsa, ei pruugi ülaotsas pakutavad navigeerimislingid enam nähtavad olla. Hästikujundatud lehekülje jalus pakub lisaks vajalikule informatsioonile materjalide kohta ka hulga linke teistele lehekülgedele.