Õppematerjalid

Antud mooduli õppematerjalid baseeruvad Veebilehekülgede stiilijuhendil (II väljaanne), mille autoriteks on Patrick Lynch ja Sarah Horton. Allikas on kättesaadav aadressil - http://www.webstyleguide.com/multimedia/refs.html




Õppijad ootavad õppematerjalidest selgust, korda ja usaldusväärsust, olgu tegu traditsiooniliste paber- või elektrooniliste materjalidega. Efektiivne kujundus pakub seda kindlustunnet. Graafika ja teksti ruumiline korraldamine võib õppijaid oma visuaalse mõjuga kaasa haarata, suunata nende tähelepanu, määrata materjali prioriteedid ning muuta õppimise nauditavamaks ja tõhusamaks.

Graafiline disain loob visuaalse loogika ja taotleb optimaalset tasakaalu visuaalse tunnetuse ja graafilise informatsiooni vahel. Kujude, värvide ja kontrastide visuaalse mõjuta on materjalid graafiliselt ebahuvitavad ja ei motiveeri vaatajat. Tihedaid tekstidokumente ilma kontrasti ja visuaalse disainita on ka raskem lugeda (eriti suhteliselt madala eraldusvõimega arvutiekraanilt). Ent liigselt graafilised leheküljed on jälle vastupidise efektiga. Disaini ideaalse tasakaalu taotlemisel on peamiseks piiranguks õppematerjalide formaat - millist tüüpi failidega on tegu. Kõige suuremate võimalustega on HTML- keelel baseeruvad veebileheküljed - seetõttu antud moodulis just nende disainimisele ka keskendutakse.

Õppematerjalide visuaalne ja funktsionaalne järjepidevus lihtsustab õppija navigeerimist (liikumist õppematerjalides), muudab leheküljel leiduva informatsiooni ja funktsioonide kasutamise lihtsamaks.

Graafilise disaini põhiülesanne on luua tugev, järjepidev visuaalne hierarhia, kus olulised elemendid on rõhutatud ja sisukord on jagatud loogiliselt ja aimatavalt.

Graafiline disain on visuaalse informatsiooni juhtimine, kasutades küljendamise, trükikunsti ja illustratsiooni vahendeid. Kõigepealt näevad lugejad lehekülgi suure kujundi- ja värvikogumina, kus esiplaani elemendid on kontrastiks taustale. Järgmiseks hakkavad nad eristama konkreetsemat teavet, alustades graafikast, ja alles siis hakkavad nad liigendama teksti ning lugema üksikuid sõnu ja fraase.

Üldine graafiline tasakaal ja lehekülje kujundus on lugeja haaramisel ülioluline. Igav lehekülg sisuka tekstiga tõrjub silma ühtlase halli massina, kus puuduvad selged vihjed teabe struktuurile. Lehekülg, kus domineerivaks on kehvalt kujundatud või ülemäärane graafika, segab või tõrjub samuti lugejat otsimast olulist sisu. Vaja on saavutada sobiv tasakaal visuaalse kontrastiga pilgu köitmise ja korraliku ülesehituse vahel.

Visuaalne tasakaal ja sobivus sihtrühmale on eduka disaini võtmeteks. Kui kujundate oma veebilehekülgi, võtke arvesse aine/kursuse eesmärke, sisu iseloomu ja, mis kõige olulisem, õppijate ootusi.

« previous | next »