Mõeldes puudega inimestele

Tekstilised alternatiivid

Teie materjalide navigatsioon võib olla lahendatud graafiliselt, kasutades nuppe, pildikaarte ja animatsioone, kuid on oluline, et te arvestaksite navigeerimissüsteemi planeerimisel kõigi kasutajatega. Kui te kasutate graafilisi menüüsid, pakkuge alati ka alternatiivset navigeerimisteed lihtsate tekstilinkidega. Ilma graafikavõimaluseta lugejad, näiteks tekstibrauserite kasutajad või nägemispuudega inimesed, ei saa teie materjale kasutada, kui te pakute neile ainult graafilisi menüüsid.

ALT-tekst

HTML-il on mitmeid sisseehitatud varuvariante, mis võimaldavad erinevates vaatamistingimustes siiski lehekülje sisule ligi pääseda. Üks neist on ALT-tekst. See võimaldab sisestada kõigi leheküljele pandud piltide juurde alternatiivse tekstilise kirjelduse. Lugejad, kes mingil põhjusel pilte ei näe, näevad või kuulevad ALT-teksti.

Nägemispuudega kasutajad, kes kasutavad veebilehekülgedele ligipääsemiseks abitehnoloogiat, kuulevad ALT-teksti ette loetuna. Nii saate materjalide identiteedi määratlemiseks kasutada küll graafilisi bännereid, kuid kasutajad, kes pilti ei näe, teavad ikkagi, mis lehekülgi nad külastavad.

Hea ALT-teksti kirjutamine on kunst, mis esitab väljakutse teie võimele kirjeldada kõigest mõne sõnaga pildi sisu ja funktsiooni. Ärge mõelge ainult sellele, mis pilt see on, vaid ka sellele, kuidas see leheküljel funktsioneerib. Mida see pilt ütleb? Mis on selle eesmärk? Kas see pakub navigeerimisvõimalusi? Sel juhul kirjutage ALT-tekst, mis kirjeldab, kuhu kasutaja pärast pildile klõpsamist satub. Mõtelge graafika peamisele eesmärgile ja üritage see edasi anda kümne või vähema sõnaga.

Aeg-ajalt aga ei ole ALT-tekst kasulik, näiteks selliste piltide nagu nupud. Sel juhul peaksite oma pildile lisama tühja ALT‑atribuudi (ALT=” ”). Tühi ALT-atribuut peidab graafika tekstibrauserite ja nägemispuudega inimeste abitehnoloogia eest. Kui ALT-tekst välja jätta, kuuleksid kasutajad sõnu “image, image, image, image”, sest enamik programme annab kasutajale teada, et leheküljel on kirjeldamata pilt. Kui lisada selle asemel tühi ALT-atribuut, teab tarkvara, et see pilt tuleb vahele jätta.

Multimeedia ja disain

Peaaegu võimatu on konstrueerida sellist multimeediaesitlust, mis oleks igale internetikasutajale kättesaadav. Multimeedia ülespanekul oma veebilehekülgedele, jätate alati teatud kasutajad võimalikust lugejateringist välja. Näiteks nägemispuudega inimesed ei saa vaadata graafikat, videot ega animatsioone. Visuaalse sisu kasutamiseks vajavad nad tekstilist alternatiivi, mida ekraanilugeja saaks neile ette lugeda. Kuulmispuudega inimesed toetuvad üksnes nähtavale sisule, mistõttu nemad vajavad audiomaterjalidele visuaalset alternatiivi. Alternatiivideks oleks näiteks audiomaterjalide ja visuaalse materjali tekstiline seletus. Sellepärast on just multimeedia materjalide kasutamist planeerides eriti oluline arvestada puudega kasutajatega. Siia alla kuuluvad tehnoloogiliselt ebasoodsas olukorras olevad kasutajad, kes kasutavad aeglasi modemeid või vanema põlvkonna masinaid, kui ka füüsilise puudega inimesed, kelle jaoks multimeedia materjal võib olla kättesaamatu.

Parim võimalus kuidas tagada materjalide kättesaadavus, on pakkuda erinevate kasutajate vajadustele mõeldud alternatiivseid versioone. Näiteks, luues QuickTime-vormingus veebivideot, võivad arendajad lisada lingi sama filmi teistele versioonidele, mis on salvestatud erineva kvaliteedi- ja pakkimistasemega. Selline lähenemine toetab tehnoloogiaressursside otstarbekat jaotamist, kuid alternatiivsed võimalused on kasulikud ka neile, kes füüsilistel põhjustel ei saa multimeediat kasutada. Kui multimeedia sisu tehakse kättesaadavaks alternatiivsel moel, jõuab teie teave ka nende inimesteni, kes seda oma füüsilise puude tõttu algses vormingus kasutada ei saa.

Tekst on kõige laialdasemalt kasutatav sisuedastuse vahend. Füüsilise puudega inimeste jaoks on võimalik teksti suurendada, seda saab spetsiaaltarkvara abil ette lugeda või pimedate kirja teisendada. Tehnoloogiliste piirangutega inimeste masinates on tekst kiiresti laetav ja seda saab vaadata ka tekstibrauserites. Veel üheks teksti eeliseks on asjaolu, et otsingumootorid saavad seda lugeda ja indekseerida ning seda saab teistesse keeltesse tõlkida. Seega on multimeediale parimaks alternatiiviks kirjapandud tekst. Näiteks, kui te panete oma lehele videomaterjali, on lihtsaimaks alternatiiviks lisada sellele kuulmispuudega kasutajate jaoks tekstiline ümberkirjutus. Veel parem oleks kasutada tekstilisi selgitusi, mis on videoga sünkroniseeritud. Nägemispuudega inimeste vajadustega arvestamiseks võiksite lisada video sisu kirjelduse kas eraldi audiofaili või teksti kujul. Samuti võib nägemispuude või tajuhäiretega inimeste jaoks materjali lihtsustada, asendades video pildiseeriaga, mida saadab audiotekst.

Minimaalselt võite kasutada lihtsalt HTML-i, et anda puudega kasutajatele teavet multimeedia sisu kohta. Näiteks võite kasutada ALT-teksti, et anda lühike kirjeldus animatsioonist või animeeritud GIF-failist. Kuna teksti suudavad töödelda peaaegu kõik veebilehitsejad, siis saavad kasutajad, kellele veebileheküljed ette loetakse, vähemalt aru visuaalse materjali funktsioonist.

« previous | next »