1. augusti päikesevarjutus Eestis

Eestis võib hea ilma korral reedel, 1. augustil jälgida osalist päikesevarjutust. Varjutuse algus kehtiva suveaja järgi on Tartus kell 11.48, varjutuse maksimumi ajal kell 12.53 katab Kuu umbes 45 protsenti päikeseketta pindalast, varjutus lõppeb kell 13.58. Mujal Eestis on varjutuse ajalised andmed peaaegu samad, erinevus ei ole üle paari minuti. Ka varjutuse maksimaalse faasi erinevused pole Eesti piires silmaga märgatavad. Kõige väiksem on varjutus Saaremaa edelaosas ja Sõrve poolsaarel, kus kattub veidi üle 40 protsendi päikesest. Suurimat varjutust Eesti territooriumil näeb aga Ida-Virumaal, kus Kuu katab ligi 50 protsenti päikeseketta pindalast.

Sellise maksimaalse faasiga varjutust on võimalik märgata vaid ilusa ilma korral ja varjutuse toimumisest ette teades. Mingit hämardumist poole päikese kadumine kaasa ei too (lähemalt looduse ilme muutustest ja hämardumisest päikesevarjutuste korral).

NB! Varjutuse vaatlemisel tuleb igal juhul kasutada silmade kaitseks tumedat päikesefiltrit või CD ketast. Ilma mingi kaitsevahendita või tavaliste päikeseprillidega otse päiksesse vaatamine tekitab pöördumatuid nägemiskahjustusi!

 

1. augusti päikesevarjutuse suurim faas Eestis, joonis koostatud arvutiprogrammi RedShift 3 abil.

Eelmine Eestis nähtav päikesevarjutus toimus 29. märtsil 2006, järgmised on 4. jaanuaril 2011 ja 20. märtsil 2015 (Tabel Eestis nähtavad päikesevarjutused 2000 – 2020).

Täielikku päikesevarjutust nähti Eesti territooriumil viimati 22. juulil 1990 (Loode-Eestis ja Tallinnas), järgmine Eestis nähtav täielik päikesevarjutus tuleb 16. oktoobril 2126 (Kirde-Eestis).