Päikesevarjutusega kaasnev pimenemine sõltuvalt Kuuga kaetud päikeseketta protsendist

See tabel põhineb suures osas minu personaalsetel tähelepanekutel 29. märtsil 2006 Türgis Kapadookias vaadeldud täieliku päikesevarjutuse ajal. Selline oli varjutuse mõju valgusele avatud maastikul, selge ilmaga ja ajal mil päike oli taevas sama kõrgel, kui Eestis suvel keskpäeval.

Pilves ilma ja päikese madala asendi korral on varjutusega kaasnev hämadrumine tunduvalt tugevam. Samuti on hämardumine tugevam ja märgatavam siseruumides. Siiski varjutused mille maksimaalses faasis kattub Kuuga vähem kui 60 protsenti päikesest ei põhjusta märgatavat hämardumist ka päikese madala asendi ja pilves ilma korral.

Kuuga kaetud kuni 2/3 päikesest Mingit märgatavat muutust valguse tugevuses ja värvides ei toimu, varjutus märgatav vaid päikese kuju vaadates. Inimesed, kes varjutuste toimumisest teadlikud pole, ei pane seda tähele
Kuuga kaetud 2/3 kuni 75 ptosenti päikesest Valgus kahvatub, kaovad erksad värvitoonid
Kuuga kaetud 75 – 90 protsenti päikesest Hämardumine pole väljas viibides tajutav. Värvid on tugevalt kahvatunud, taevas ja maastik omandavad kahvatuhallika varjundi (nagu paistaks päike mitte selgest taevast, vaid läbi kerge pilvevine).
Kuuga kaetud 90 – 98 protsenti päikesest Tajutav kerge hämardumine, taevas tumeneb veidi. Värvid omandavad kirjeldamatu, mittefotogeenilise ja ebamaise varjundi.
Kuuga kaetud 98 – 99 protsenti päikesest Algab kiire ja silmnähtav hämardumine. Täieliku varjutuse korral ilmub täisvarju lähenemise suunast pimedusesein, mis täisvarju lähenemisega kiiresti laieneb. Avatud maastikul ja kõrgest vaatluskohast võib näha täisvarju liikumist maapinnal (algul kaovad pimedusse kauged mäetipud, siis lähemad).
Kuuga kaetud 100 protsenti päikesest Täielik varjutus. Pimedus võrreldav Eesti suveöödega, taevas on tumesinine, näha on heledamad tähed. Horisondilähedal on taevas ümberringi hele (mitte ühest suunast nagu koidu- või ehavalgus), see on väljastpoolt täisvarju paistev valgusekuma. Täielik varjutus kestab mõnest sekundist 7 minutini, tavaliselt 2 – 3 minutit.