Sissejuhatus

ikoon

Läbi aegade on hinnatud inimesi, kes suudavad pealtnäha lahendamatutele probleemidele värske pilguga otsa vaadata ja leida ootamatuid lahendusi. Tuntumateks näideteks on siinkohal:

  • Gordioni sõlm: vana kreeka legendi kohaselt sidus ootamatult Früügia kuningaks saanud Gordius oma härjavankri imesõlmega Zeusi templi külg. Oraakli ennustuse kohaselt pidi sõlme lahtiharutajast saama kogu Aasia valitseja. Aleksander Suur lahendas probleemi lihtsalt: mõõgaga sõlme läbi raiudes. Sõlme probleem ja Aleksandri kiirlahendus pakuvad siiani teadlastele huvi, vt. artiklit Ameerika Matemaatikaseltsi MAA kodulehel .
  • Kolumbuse muna: Kolumbus olevat ühel lõunasöögil esitanud kaaslastele väljakutse - kanamuna tuli otsa peale seisma panna. Kui keegi sellega toime ei tulnud, koksas Kolumbus munakoore otsast kergelt katki ja muna seisiski püsti. Siiani ei väsi lapsed ja teaduridki (Tesla 1893) otsimast uusi lahendusi samale probleemile.
  • 9 punkti mõistatus: mõnikord ka IQ testides loovuse hindamiseks kasutatav test, milles palutakse ühendada 3 x 3 punkti nelja sirgega ilma pliiatsit paberilt tõstmata. Allpool olev video illustreerib lahendust, mis on saanud allikaks väljendile "think outside the box" (mõtle väljaspool raame).

 

 


Raamidevaba mõtlemine ja keerulistele probleemidele uudsest perspektiivist lähenemine on arusaadavatel põhjustel juba aastakümneid kuulunud juhtimiskonsultantide lemmikteemade hulka, kuid sel on rakendusi ka õppimise ja õpetamise kontekstis. Kõige otsesemalt haakub raamidevälise, multi-perspektiivse mõtlemise arendamine uuriva õppimise metoodikaga (vt. Progressive Inquiry, Kai Hakkarainen jt).