Sisupakettide publitseerimine

Programmiga eXe koostatud sisupakkete saab importida erinevatesse õpikeskkondadesse. Moodle'sse lisamiseks on kaks võimalust: SCORM-paketina või veebilehekülgedena. WebCT keskkond toetab IMS standardile vastavid pakette, kuid ka sinna saab importida materjale veebilehekülgedena.

Kui programmis eXe eksportida pakett veebilehekülgedena, luuakse teie poolt näidatud kausta uus kaust, ning salvestatakse terve hulk faile: html-laiendiga tekstifailid, pildi- ja videofailid, stiilifailid jne. Paketi kasutamiseks õpikeskkonnas peaksite terve kausta kokku pakkima, õpikeskkonda viima ning seal uuesti lahti pakkima. Teie pakett avaneb failist nimega index.html.

Kui soovite sisupaketti lihtsalt läbi interneti veebilehekülgedena kasutada, peaksite terve kausta serverisse tõstma. Selleks võite kasutada mõnda failide transportimise programmi (FTP).

Koostatud lehekülgede saatmiseks internetti (publitseerimiseks) võite kasutada oma kooli serverit või ka teisi tasuta kodulehekülge pakkuvaid servereid (näiteks aadressil www.hot.ee või www.yahoo.com). Serverisse peab kopeerima kõik paketis sisalduvad failid: koostatud veebilehed ning nendega seotud muud failid (pildid, heli- ja videofailid jne.). Serveris saab teie kodulehe aadressiks http://serveri nimi/kasutajanimi (näiteks: www.hot.ee/mari/) Kui teete sellesse kataloogi veel omakorda kaustu, tuleb kausta nimi ka aadressis ära näidata: www.hot.ee/mari/kausta nimi/fail.html

Avalike serverite kasutamine eeldab eelnevat registreerumist. Kui see tehtud, saate endale kasutajanime ja parooli, millega pääsete oma kodulehekülje kausta. Kirjutage üles oma kodulehekülje aadress ja serveri aadress, kuhu saate oma failid kopeerida. Hot'i serveris moodustatakse kodulehe aadress järgmiselt: www.hot.ee/kasutajanimi/fail.html

Kui kasutate kooli serverit, pöörduge abi ja õiguste saamiseks IT-juhi poole.

Koostatud materjalide publitseerimiseks on kõige parem kasutada programmi FTP (näiteks WS_FTP, mille saate enda arvutisse salvestada siit). Analoogseid programme on veelgi - näiteks http://www.smartftp.com/download/ , ftp://ftp.ut.ee/pub/unix/security/ssh/

Seal looge oma profiil (Profile Name), määrake serveri aadress - Host Name/Address (www.hot.ee), sisestage oma kasutajatunnus (User ID) ning parool (Password). Host Type jätke muutmata ja teised lahtrid tühjaks. Klikkige OK.

Otsige vasakpoolsest aknast (Local System) üles oma failid ja parempoolsest aknast (Remote Site) sobiv kataloog serveris (võite ka uusi katalooge luua). Noole abil kahe akna vahel viite kõik vajalikud failid oma arvutist serverisse.

Kontrollimiseks avage veebilehitseja, sisestage oma kodulehe aadress ja veenduge, kas kõik töötab.

Hiljem parandatud failid saatke FTP programmi abil uuesti serverisse.

Piltidega illustreeritud juhend on viidatud Lisamaterjalide leheküljel.« previous | next »