Charles William Morris 1901–1978

 

biheiviorism

Signification and Significance 1964

Signs, Language, and Behavior 1946

Foundations of the Theory of Signs 1938

 

Semioos

5-liikmeline suhe, fundamentaalsem sobib ka loomade, imikute, psühhopaatide puhul

 

·        märk

·        interpretaator

·        interpretant

·        tähendus (signification) — objektide tüüp, millede suhtes interpretaator on valmis teatud kindlal viisil reageerima, kallaletung

·        kontekst

 

Tähenduse kolm mõõdet sõltuvalt kolmest tegevuse faasist (lähtub G. Mead'i kontseptsioonist, vastuvõtt — manipuleerimine — lõplik teostus, konsumeerimine):

 

- tähistav v.designatiivne (designative)       vaadeldavad om-d 

- hinnanguline (appraisive)                         lõplikud (consummatory) om-d

- ettekirjutav (prescriptive)                          kuidas reageerida, et rahuldada saadud impulssi

 

Tegevuse tingimused

Tähenduse mõõde

Interpretant (kalduvus reageerida)

Tähendusedsignifikatsioonid

 

Info saamine

 

Designatiivne

 

Meeleelundid, sensoorne närvisüsteem

 

Stiimuliks olevad objektide omadused

 

Objektide valik eelistavaks käitumiseks

 

Hinnanguline

 

Ühtede v. teiste objektide eelistus (seotud autonoomse närvisüsteemi ja mäluga, mõnukeskused)

 

Objektetugevdavadomadused

 

Objekti mõjutamine mingi erilise käitumise kaudu

 

Ettekirjutav

 

Ühe või teise käitumisviisi eelistus (somaatiline närvisüsteem)

 

Tegevus kui millelegi kaasaaitamise vahend

Tihti on märk ühes mõõtmes ülekoormatud ja teises võib olla null. Teises kontekstis võib “must” olla hinnang või ettekirjutav; “heakirjeldav või ettekirjutav.

 Iga märk võib suuremal või vähemal määral funktsioneerida  igas mõõtmes, omada kõiki interpretante.

 

Märgitüübid

 

Näitavad märgid (tähistavad üksikobjekte) — indeksid (see) ja pärisnimed (isikunimed). Näitavad zhestid.

Iseloomustavad märgid (võivad tähistada mitmeid objekte ja olla seotud erineval viisil teiste märkidega)

 

    ikoonilised, kui märgil on oma objekti (denotaadiga) ühised omadused: fotod, taevakaart, mudel

   sümbolid (võivad olla nimi- või omadussõnad): taevatähtede nimetused

 

Universaalsed ( võivad tähistada kõike ja on seotud kõigi märkidega) miski

 

Loogika, matemaatika ja lingvistika võib täielikult lülitada semiootikasse. Mõned teised teadused osaliselt. Semiootika kui kõigi teaduste organon või instrument.

 

SEMIOOSI KOLM MÕÕDET

 

Semantika märk— ese (el-de suhe välismaailma, maailma märgistamine, tähenduse andmine). Loogika, Triviumis dialektika (vaatluskunst). Intensionaali (semantiliste tunnuste kogum) mõiste – tänap. semiootikas kui siduv lüli tavakeele semantika „võimalikkude maailmade“ ja ilukirj. maailmade semantika vahel. Ekstensionaal — välismaailma objektide kogum, kui rääkida mitte nende eksisteerimisest, vaid määratlemisest, on määrateldavad nende tunnuste kogumi (intensionaal) poolt. Oluline praktilises kõnes.

Semantiline mõõde tähistab, denoteerib.

Mõningate hullemeelsuse liikide vahel kaob vahe denotaadi ja designaadi vahel — reaalne maailm lükatakse kõrvale ja inimene elab justkui märkide maailmas.  Termin „tähendus“ ülekoormatud, peaks hoiduma.

 

Semantiline reegelmäärab ära, millistel tingimustel märki võib kasutada objekti v situatsiooni suhtes; sellised reeglid määravad kindlaks vastavuse märkide ja situatsioonide, mida antud märgid on võimelised tähistama/märgistama (denoteerima). Märk võib märgistada (omada denotaadina) kõike seda, mis vastab semantilise reegliga formuleeritud tingimustele, samal ajal kui reegel ise konstateerib designatsiooni (tähendustamise) tingimusi ja koos sellega määrab ära designaadi (denotaatide klass või liik)

 

Semantiline reegel indeksi jaoks: ei iseloomusta ja ei pea olema sarnane. Igal momendil märk tähendab, (tema designaadiks on) see, millele ta osutab   pärisnimi

 

Ikooni jaoks: ikoonid tähistavad (denoteerivad), iseloomustavad neid objekte, milledel on samasugused omadused (või osa omadusi) mis märkidel enestel  iseloomustavad

 

Sümbolite semantiline reegel vormub teiste sümbolite (millede reegleid ei tuvastata) abil või viidates konkreetsetele objektidele, mis on mudeliteks (ja seega täidavad ikooniliste märkide rolli).

 

Indeksaalsete märkide designaadid on asjad, ühekohaliste iseloomustavate märkide designaadidomadused, kahe- ja rohkemkohaliste iseloomustavate märkide designaadid on suhted; lausete designaadid on faktid või asjaolud.  Vrd Peirce

 

Süntaktika. Märk — märk. Keelesisesed reeglid märkide moodustamise ja kasutamise kohta. Grammatika. Süntaktiline mõõde implitseerib (kaasab). Käsitleb märgi struktuuri, nii sisestruktuuri kui ka seda, kuidas üksikmärgid moodustavad koondmärke ehk tekste. Need reeglid on kõige lihtsamad ja kohustuslikud.

 

Grammatikaline reegel määratleb märgilisi suhteid märgiliste vahendite vahel. 

 

Pragmaatika. Märk — subjekt. Kuidas inimene kasutab märke. Kirjutav ja rääkiv subjekt, tema erinevad „minad“. Suhted rääkija — kuulaja, sõnaline mõjutus jne. Reeglid on pigem soovituslikud, tendentsid. Retoorika. Pragmaatiline mõõde väljendab.

 

Pragmaatiline reegel — konstateerib tingimusi, mille juures märgiline vahend on interpretaatori jaoks märk. „Oi!“, modaalsõnad, „Tere hommikust!“ erinevates tähendustes)

 

Morrise näide. Sõna „laud“ implitseerib (kuid ei tähista) horisontaalse pealispinnaga mööblieset, millele võib paigutada esemeid. Tähistab teatud objektide klassi (mööbliese), üldnimi, denoteerib neid objekte, millede suhtes seda sõna saab kasutada. Väljendab oma interpretaatorit (surnud keeltes see puudub).  Singularia nominantur, universalia significantur.  

 

Keel selle termini semiootilises mõttes on igasugune subjektidevaheline märgiliste vahendite, millede kasutamine on määratletud grammatiliste/süntaktiliste, semantiliste ja pragmaatiliste reeglitega, kogum.

 

Diskursuse põhitüübid  (Märk, keel ja käitumine 1946) 

 

                      Use

Mode

Informative

Valuative

Incitive

systemic

Designative

Scientific

Fictive

Legal

Cosmological

Appraisive

Mythical

Poetic

Moral

Critical

Prescriptive

Technological

Political

Religious

Propagandistic

Formative

Logico-mathematical

Rhetorical

Grammatical

Metaphysical

3 esimesele vastandub formaalne diskursus (formatiivne signifikatsioon). Formaalseteks märkideks on loogilised, grammat. , struktuursed (nt "või", sulud jmt).