Ilmavaatlused mujal Eestis

 

Tallinnas 29.-30.11.2014:

 
Antitsüklonaalne lumesadu Laagris ja Pääskülas 29. novembril. Autori fotod.

    29. november üllatas tugeva antitsüklonaalse lumesajuga. Huvitava asjaoluna oli tuule suund maalt Soome lahe poole, st puhus valdavalt lõunatuul, kuid sademed liikusid radale järgi kirdest edelasse. Kui vaatame ilmakaarti, siis näeme, et Eestini ulatub Venemaalt antitsükloni keskme piirkond. Keskmes on õhu liikumine antitsüklonites nõrk ja õhu liikumise suuna erinevus olenevalt õhukihist on tavaline – seega, maa lähedal liikus õhk lõunast põhja, aga pisut kõrgemal liikus kirdest edelasse. Sellest räägib ka sünoptik Merki Merilain, kuula.


Graafikult on näha, et tuul on suhteliselt nõrk, st tuulepuhangud üle 5 m/s ei ulatunud. Tuul puhus lõunast või edelast. Temperatuuri puhul oli jälgitav ööpäevane käik: hommikul külmem, päeval soojem; ööpäevaringselt püsis miinuspoolel, seetõttu tulid sademed lumena.

     
Vaade 30. novembril Laagris: õhutemperatuuri langust näitab klaasile kondenseerunud vesi (vasakul) ja ilma selginemine koos härmatise tekkimisega (paremal).

30. novemberil ilm selgines, õhutemperatuur langes ja puudele tekkis härmatis. Selle põhjuseks oli antitsükloni keskme tulek Eesti kohale (vaata näiteks allolevat ilmakaarti) ja õhumassi kuivemaks muutumine, st kastepunkt langes oluliselt.


Antitsükloni keskme paiknemist Eesti kohal näitavad eelkõige suletud isobaarid, aga ka õhurõhu ühtlane jaotus riigi territooriumil (allikas: laguja.meteo.net.ee/Ilmateenistus).


Vasakpoolselt graafikult on näha, et tuule kiirus ei ole võrreldes 29. novembriga muutunud, st tuulepuhangud ei ulatunud üle 5 m/s. Tuul puhus õhtu saabudes lõunast, kuid hommiku saabudes hakkas puhuma kagust, mis näitab antitsükloni keskme asukoha muutust.
Temperatuuri puhul on jälgitav hommikune tugev langus: alates 29.11. õhtust õhutemperatuur langes kuni hommikuni. Keskpäeva saabudes hakkas temperatuur jällegi tõusma.