ILMAHUVILISTE JA ÄIKESEVAATLEJATE KOKKUTULEK 2016 (toimunud!)

 

Toimus 6. augustil 2016 Jäneda mõisa kõrvalhoones. Osales ~60 inimest. Ettekannete slaide tuleb küsida esinejatelt otse, st neid siia ei riputata!

2016. a suvel korraldatakse juba seitsmendat aastat järjest ilmahuviliste ja äikesevaatlejate kokkutulek.  Seekordne kokkutulek toimub laupäeval, 6. augustil Jäneda mõisas, täpsemalt vanas mõisahoones. Kokkutulekule on oodatud osalema kõik äikese- ja tormivaatlejad, ilmahuvilised ja muidu teemast huvitatud.
Plaanis on ettekanded ilma ja äikese teemadel, ühine lõunasöök ja arutelud, samuti on planeeritud ekskursioon Jäneda mõisasse ja selle ümbrusse.
Kõigil huvilistel palume osalemissoovist teatada hiljemalt 1. augustiks. Selleks on mitmeid võimalusi: saab registreeruda Eesti Äikesevaatlejate Võrgu kodulehel http://web.zone.ee/eav/eav_kokkut2016.htm, teatada telefoni teel Ilmahuvikeskusesse Helle Raudsepale 7721530 või Laine Keppartile 7766927, saata e-kiri jogevakliima@hot.ee (Ilmahuvikeskus) või kamenikmeister@gmail.com (Jüri Kamenik, EÄV koordinaator). Siiski võib kohale tulla ka ilma registreerimiseta.
NB! Sel korral kogutakse osavõtumaksu 5 eurot (pensionäridel ja õpilastel on see 3 eurot), mis makstakse kohapeal sularahas.

Konverentsi ajakava
10.30 Kogunemine
11.00 Avamine ja tervitused (ettekannete osa juhib Jaak Jaagus)
* Sven-Erik Enno. Ettekanne oma tööst ja tegemistest Suurbritannias, lühiülevaade sealsest ilmavaatluste ja äikesevaatluse süsteemist. Kestus: 40 minutit
*
Jüri Kamenik. Kuidas on võimalik kasutada amatöörvaatlejate andmeid riiklikus ilmateenistuses. Kestus: 20 minutit (sama ka järgmiste ettekannete puhul)
* Ain Kallis. Ülevaade sademete mõõtmise riistadest
* Taimi Paljak. Ettekanne maanteede ilmavaatlustest ja prognoosidest.
13.00 Lõunasöök
* Tanel Voormansik. Mida võiks teada hobiilmavaatleja ilmaradarist?
* Laine Keppart. Ekstreemsetest ilmastikutingimustest taimedele
* Ilmatargalt ettekanne (Arvo Saidla ja Sürgaverest Aarne Ots)
* Arutelu sissejuhatav ettekanne ja osalejatevaheline arutelu. NB! Seekord ei ole plaanis pidada grupiarutelusid, vaid ainult ühine. Seda juhib Piia Post.
Arutelu teemad:
* pikaajaline ilmaennustus; * äikesega seotud ohud
16.00 Ekskursioon Jäneda mõisasse ja selle ümbrusse. Tellitud on mõisa ekskursiooni koos planetaariumi külastamisega, mis kestab umbes ühe tunni. Seejärel teeb Jaak Jaagus ühise korraldada jalutuskäigu Jäneda linnamäele ja Kalijärve äärde, mis on üsna sealsamas ja ei võta palju aega lõpetades Kalijärve ääres, mis asub sealsamas teisel pool oosi. Seal saavad huvilised soovi korral teha ujumise järves, kuid ettevaatust, sest järv läheb kalda äärest üsna kiirelt sügavaks.

Lisaks: plaanis on vaadata sademete pildistamise võistluse pilte ning eriliste ilmasündmuste fotosid / videoid, osalejate endi huvitaivamavate ilmasündmuste fotode koosvaatamine (soovi korral umbes üheminutiline lühitutvustus). Seda juhib võib olla Kairo Kiitsak, võimalik, et ta teeb ka väikese ülesastumise (täpselt selgub päev või kaks enne kokkutulekut). NB! Kairo ei saanud osa võtta ja ajapuudusel jäi see osa sisuliselt ära (Ellul oli õnneks varuvariant olemas).

Ilmaprognoos: ilma kujundas Poolas tekkinud ja üle Eesti kirdesse liikunud lõunatsüklon. Selle mõjul oli hommik väga vihmane, oli äikest, kuid õhtuks ilm paranes ja päike tuli välja. Õhutemperatuur tõusis 20 kraadini.

Transpordiinfo
Rongide sõiduplaan: http://tinyurl.com/jfr363a ja http://tinyurl.com/jol738y (graafik on nüüd lõplik!). Tartu poolt tulijatel on isegi mõttekam sõita Tapale ja seal ümber istuda, sest nii hoiab aega kokku (Tapal kell 8.48 ja Jänedale sealt kell 8.59). Bussiühendust eriti pole, kuid midagi siiski leidub, nt bussid Tartust Jänedale: http://www.peatus.ee/#route_search;A33385;A24933 ja Tallinnast Jänedale: http://www.peatus.ee/#route_search;A93598;A24933.
Kel vaja, siis minnakse raudteejaama inimestele autodega vastu, sest sealt on vähemalt 2 km jala tulemist.
NB! Kui kellelgi on transpordiga probleeme, siis võiks sellest registreerimisel teada anda. Võib-olla saame korraldada kohalesõitu, kui samast piirkonnast tuleb keegi autoga.

Kuidas rongijaamast mõisasse saada? Abiks on kaart: http://tinyurl.com/gp6ecax või: