ILMAHUVILISTE JA ÄIKESEVAATLEJATE KOKKUTULEK 2014Kokkutulek toimub 19. juulil 2014 Tartu ülikooli geograafiaosakonna ruumides Vanemuise 46 Tartus.
 

Sel aastal on paljude üldiste ettekannete asemel ainult üks üldine ettekanne ja seejärel kolm rühmaarutelusid sissejuhatavat ettekannet – igaüks saab osa võtta just sellest arutelust, mis pakub enam huvi! Töökorralduse täpsem selgitus asub tagapool.
 

Kokkutuleku päevakava seisuga 20.06.2014:

10.30 Saabumine, kohv ja suupisted
11.00 Ametlik algus ja päeva üldine tutvustus
11.10 Ettekanne režiiminihetest – TÜ geograaf Mait Sepp
11.40 Sissejuhatus amatöörilmavaatlejate sektsioonile – klimatoloog Ain Kallis ja pikaajaline ilmahuviline Alatskivilt Einar Laretei
12.00 Sissejuhatus äikesevaatluse ja ohtlike ilmanähtuste sektsioonile – EÄV peakoordinaator Sven-Erik Enno ja TÜ loodusgeograafia magistrant Jüri Kamenik
12.20 Sissejuhatus ilmaennustajate sektsioonile – TÜ Füüsika Instituudi dotsent Piia Post ja Ilmateenistuse sünoptik Ele Pedassaar
12.40 Vaheaeg
Samal ajal on võimalik osta soodushinnaga tuntud klimatoloogi Ain Kallise uut raamatut "Kodune ilmaraamat" ja tutvuda Jõgeva ilmahuvikeskuse stendiväljapanekutega, sh Karl Põikliku 100. sünniaastapäeva puhul tehtud stendiettekandega.
13.00 Töö sektsioonides
14.00 Lõunavaheaeg
15.00 Ülevaade sektsioonide töö tulemustest – iga sektsiooni juhataja teeb omaette ettekande, ühisarutelu
16.00 Ametlik lõpp

Osalema on oodatud kõik ilma- ja äikesehuvilised sõltumata vanusest ja tegevusalast. Kuna kokkutulekut toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK), on osalemine ja lõuna huvilistele tasuta, kuid vajalik on eelregistreerumine hiljemalt 14. juuliks 2014. Eelregistreerumiseks on neli võimalust:
1) saata e-kiri osalemissoovi ja osalejate nimedega aadressil kamenikmeister@gmail.com;
2) helistada telefonil 59 09 3905 (Jüri Kamenik);
3) saata tavakiri osalemissoovi ja osalejate nimedega aadressil Sven-Erik Enno, Tartu Ülikooli geograafiaosakond, Vanemuise 46–326, 51014 Tartu;
4) osalemisest saab teada anda ka LUSi, helistades telefonil 734 1935, saates e-kirja osalemissoovi ja osalejate nimedega elus@elus.ee või tavakirja aadressil Struve 4, 51003 Tartu.

Muudatused töökorralduses. Erinevalt varasematest kokkutulekutest toimuvad tänavu paralleelsed arutelud. Kui varem on lihtsalt kuulatud ettekandeid ja osalejate aktiivsus on jäänud suhteliselt tagasihoidlikuks, siis meie arvates oleks hea, kui kõik osalevad ilmahuvilised saaksid rohkem sõna sekka öelda ja tekiks mitmekülgsem arutelu.
Seetõttu pakume välja kõigepealt ühe plenaarettekande, millele järgnevad kolme sektsiooni juhatajate ettekanded. Ettekannetes antakse ülevaate vastava sektsiooni kesksetest probleemidest ja nende lahendamise võimalustest ning ühtlasi juhatatakse sisse sektsioonides järgnevad arutelud.
Kuna üheks selgeks töörühmaks on äikesevaatlejate võrgu seltskond, on kokkutulekul esimese sektsiooni teemaks „Äikesevaatlus ja ohtlikud ilmanähtused“, mida juhatavad Sven-Erik Enno ja Jüri Kamenik. Teine oluline huvirühm on amatöörilmavaatlejad, mistõttu teise sektsiooni teemaks sai „Amatöörilmavaatlejad: meetodid, materiaalne pool ja võimalused“, mida juhatavad Ain Kallis ja Einar Laretei. Veel üks väga oluline teema on „Ilmaennustamine: kas looming või teadus?“ – sellest sai kolmas sektsioon, mida juhatavad Piia Post ja Ele Pedassaar.
Sektsiooni arutelu käigus pannakse kõik väärtuslikud mõtted kirja ja ülevaade sektsiooni töö tulemustest esitatakse juhatajate järelettekannete raames.
NB! Sessioonide vahel liikumine pole piiratud: kui keegi tunneb, et konkreetne arutelu on ammendunud ehk saanud vastused oma küsimustele, siis ta võib vabalt teise arutelusse üle minna.
 

Asukoha- ja sõiduinfo
Kokkutuleku algusaeg kell 10.30 on valitud nii, et suuremast osast Eestist (v.a saared) on võimalik laupäeva hommikul bussiga Tartusse jõuda. Pileti- ja sõiduinfo: http://www.tpilet.ee/
Tartu bussijaamast on kokkutuleku toimumise paika umbes 1 km, teekond on kujutatud alloleval joonisel punase joonega (suurendamiseks klõpsake kaardil).

Tallinna, Pärnu, Viljandi või Valga suunast bussiga tulijad saavad Tartus maha tulla Pauluse nõudepeatuses, mis asub ürituse toimumise kohast vaid 200 m kaugusel. Ülekäigurajad üle Riia tänava on mõlemal pool bussipeatust; teekond bussipeatusest on kujutatud alloleval joonisel punase joonega (suurendamiseks klõpsake kaardil).

Kui tahetakse tulla rongiga, siis neile sõiduplaani siit: http://elron.ee/wp-content/uploads/2013/11/idasuund1.06.pdf (Tartusse teine lk ja Tartust ära esimene lk). Tallinnast sobib rong väljumisega kell 8:16, mis on Ülemistel kell 8:27 ja Tartus kell 10:16. Selle rongi piletiinfo ja -ostmisvõimalus siit.
Teekond rongipeatusest on kujutatud alloleval joonisel siniste täppidega ja alternatiivsed teekonnad halli joonega (suurendamiseks klõpsake kaardil).

Laupäevased rongide väljumisajad Tallinna ja Jõgeva suunast tulijaile seisuga 20. juuni 2014:

Tallinn-Tartu
Väljub Tallinnast               Saabub Tartusse
8:16                                  10:16

Tartu-Tallinn
Väljub Tartust                   Saabub Tallinnasse     
16:48                                19:20
18:00                                19:57
19:47                                22:11


Jõgeva-Tartu
Väljub Jõgevalt                Saabub Tartusse
8:00                                  8:41
9:48                                 10:16

Tartu-Jõgeva
Väljub Tartust                   Saabub Jõgevale
16:48                                17:25
18:00                                18:29
19:47                                20:22
Sõidugraafiku otsing: https://pilet.elron.ee