Esimene tekst - nõukogudeaegne ajalookirjutus

 

Eesti NSV ajalugu, ilmunud 1971.

Esimesed punakaartlaste (1) salgad väljusid Tallinnast 18. veebruari õhtul. Samaaegselt alustasid ettevalmistusi vaenlasega kohtumiseks ka punakaartlaste salgad maal. Kui punakaartlased K. Veigel, vennad Riibergid ja Konrakid ning teised Kolovere (Läänemaal) mõisatööliste salga liikmed kuulsid vaenlase lähenemisest, läksid nad 21. veebruari õhtul ratsa luurele Lihula suunas. Üdroma vallamajast vabastasid nad kohaliku täitevkomitee esimehe ja sekretäri, kes olid Saksa luuresalga poolt arreteeritud. Vallamaja läheduses peitunud vaenlase eelsalk avas punakaartlaste pihta tule. Punakaartlased vastasid samuti tulistamisega. Järgmisel päeval (22. veebruaril) saabus kohalikele punakaartlastele abi Tallinnast. Ühiselt püüti okupantide pealetungi peatada, kuid regulaarvägede ülekaalukate jõudude survel oldi sunnitud tagasi tõmbuma.

Kolovere mõisa juures avasid punakaartlased uuesti tule neid jälitavaile okupantidele. Eriti paistis silma noor tööline A. Keskküla, kes nimetatud mõisa juures kattis tulega taganevaid seltsimehi. Võidelnud viimse padrunini, langes ta okupantide kätte vangi ja hukati.

Mis toimus?

Punakaartlaste salgad koos mõisatööliste salkadega Läänemaal lähevad luurele, kuna on kuulnud Saksa vägede liikumisest ida suunas. Oma teel vabastavad nad ühes teel olevas külas Üdrumal Saksa luuresalga poolt arreteeritud kohaliku täitevkomitee esimehe ja sekretäri (need peavad olema ametinimetuse järgi nõukogude võimu esindajad). Vallamaja juures kohtuvad Saksa ja bolshevike luuresalgad ning Saksa pool alustab tulistamist. Järgmisel päeval tuleb bolshevikele abiväge, kuid siiski on Saksa väed ülekaalus, mistõttu bolshevikel tuleb taganeda. Ka taganedes võideldi seltsimeeste eest viimse padrunini.

Kes on konflikti osapooled?

Ühel pool punakaartlased, mõisatöölised, taganevad seltsimehed, noor tööline - teisel pool Saksa luuresalk ja regulaarväed, aga ka vaenlane, okupandid. Kohalikud elanikud on selle autori/teksti vaate järgi valinud bolshevike poole, sest neid kirjeldatakse mõistetega mõisatööliste salgad, täitevkomitee esimees ja sekretär.


Selgitus: minu rõhuasetused, T.J. Tagasi