GENERATIIVNE SEMANTIKA

(sémantique générative)

1.Generatiivset semantikat tuleb eristada generatiivsest grammatikast. Generatiivne grammatika tegeles oma varasemas staadiumis semantiliste komponentide otsimisega ainult süvastruktuuridest. Aga kuna see põhjustas süntaktika ja semantika üksteisest täieliku lahutamise, üritati neid kahte komponenti ühendada, paigutades semantika piki kogu transformatsiooni trajektoori. Probleemi olemus (detailid, "particulars") pöörati generatiivse semantika poolt pahupidi, postuleerides, et generatiivse* trajektoori alguspunktiks on loogilis-semantilised vormid, milledest luuakse pindstruktuurivorme transformatsioonide* interaktsiooni (interplay) läbi. Samamoodi nagu fonoloogiline komponent lubab luua lausungi foneetilist representatsiooni.

Seega lahendati ära semantilise interpretatsiooni* probleem, mis generatiivsele grammatikale oli üle jõu käinud.

2. Puhtformaalsest lähenemisest loobumine tõeliselt semantilise kasuks lähendab generatiivset semantikat prantsuse semiootikaga. Isegi kui pakutud mudel on üldistav, võib seda võrrelda näiteks meie oma kontseptsiooniga generatiivsest trajektoorist ja süvastruktuuride organiseeritus võib osaliselt korrespondeeruda meie semiootilise grammatika* süvatasandiga.

3.Aga isegi kui generatiivne semantika näitab universaalide* vastu üles huvi, on tema uurimisvaldkond praegu väga piiratud, eriti kuna tal puudub signifikatsiooni teooria. Lisaks sellele tundub generatiivne semantika eitavat/ vältivat, või mitte arvestavat (mitte nagu meie teaduslik projekt) deskriptiivset metakeelt.

— GENERATIIVNE TRAJEKTOOR; GENERATIIVNE GRAMMATIKA