Astronoomiahuviliste XIII Üle-Eesti kokkutulek

             
       
  Ekskursioon (9 fotot)   Tähistaevas ja meteoorid (6 fotot)   Muud fotod (5 fotot)  
             
  Perseiidide vaatluse kokkuvõte          
             

Astronoomiahuviliste XIII Üle-Eesti kokkutulek toimus 9. – 13. augustil Väike-Maarjast 1 km idas. Kokkutuleku avapäeval oli ilm üsna pilvine nii päevase loengusessiooni kui ka õhtuse Urmas Sisaski kontserdi ajal. Kui ka kella 22 paiku pimenev taevas jätkuvalt pilves püsis, ei osanud esialgu muud teha, kui oma uue fotoaparaadi võimalusi katsetada ja aegvõtetega igasuguseid lollusi teha.

Kell lähenes keskööle, kui taevas alates läänest vaikselt selginema hakkas. Algul võis läbi pilvevine vaid heledamaid tähti näha, kuid mida aeg edasi, seda väiksemaks jäi pilvisus. Kella 1-ks oli juba kogu taevas pilvitu ja väga klaar. Luige võrdlusalast lugesin parimal hetkel 13 tähte ja Pegasuse omast 10, piirtähesuurus seega 6 ringis. Meteoore loendama siiski ei asunud, kuigi näha võis neid iga natukese aja tagant, eriti palju oli just nõrkasid. Põhiliselt tegelesin fotografeerimisega, üritades aegvõtetega (1 – 5 minutilise säriajaga) tabada meteoore. Seekord siiski tagajärjetult.

Pühapäeva, 9. august oli tõsine loengupäev. Hommikupoolikul Maa kuju ja Struve meridiaankaare mõõdistamiste teemal ning õhtupoolikul päikesesüsteemist, tudengisatelliidist. Päris õhtul veel reisijuttu 1. augusti päikesevarjutusest Hiinas ning Struve meridiaankaare punktidest Soomes, Rootsis ja Norras. Järgnev öö osutus kahjuks pilviseks, vaatlusi korraldada ei saanud.

Esmaspäev algas näidismaamõõtmisega. Edasi oli kogu päeva ekskursioon Väike-Maarja ümbruses. Käisime Simuna meteoriidikraatrit, Kiltsi mõisa, Simuna ja Väike-Maarja kirikut, Äntu Sinijärve vaatamas. Enamiku sellest ajast kallas taevast ohtralt vihma. Õhtuks oli aga sadu lakanud ja pilved hajunud. Pärast sauna sai alustada vaatlustega. Kuni keskööni tegelesin taas taeva pildistamisega ning suutsin fotodele püüda ühe üsna ilusa ja lisaks paar nõrka meteoori. Edasi alustasime meteoorivaatlusega, mis pidi algse plaani järgi kestma kella 0.20-st kella 2.20 või isegi 2.30-ni. Kahjuks läks taevas pool 2 öösel kiiresti pilve, mistõttu tuli lõpetada kell 1.44. Kokku õnnestus 84 minutiga ära näha 53 meteoori, millest 44 kuulusid Perseiidide voolu (meteooorivaatluse täpsem kokkuvõte).

Teisipäeval, 12. augustil jätkusid loengud. Eriti põhjalik oli Tõnis Eenmäe ülevaade astrofotograafiast, mis andis palju häid ideid. Samuti sai arutletud algava Rahvusvahelise Astronoomia Aasta ning tuleval aastal Hiinas toimuva supervarjutuse teemadel. Päev oli ilus ja soe, järgnenud õhtu ja öö kahjuks pilvised ja sajused. Tähti ja meteoore vaadelda ei saanud, küll võis jälgida välkude sähvimist.

Kolmapäeval toimus veel lühike kokkuvõte teostatud meteoorivaatlustest ja selleteemaline arutlus. Seejärel oligi kokkutulek läbi. Kokkuvõttes  minumeelest igati tore ja huvitav üritus nagu ka eelmiste aastate kokkutulekud. Ka ilm, mis sel suvel vilets, üllatas sellega, et neljast kokkutuleku ööst tervelt 2 olid selged või peaaegu selged.