3.3.1. Tekstid on sõnadest olulisemad!

 
Õppematerjalide koostamisel mõeldakse tihti kirjalikest materjalidest, ent ei maksa unustada, et mõningatel osalejatel võib olla lugemisega raskusi või nad võivad olla helilise suunitlusega (eelistavad pigem kuulata) või visuaalse suunitlusega (eelistavad õppida piltide ja kujundite kaudu). Siinkohal võib veebipõhine tekst olla heaks töövahendiks, sest see saab sisaldada nii helisid kui ka pilte.

Teksti võib koostada nii, et seda on ettelugemisel lihtne mõista. On palju programme, mille abil on võimalik lasta elektroonilisi dokumente ette lugeda.

Rääkige lugejaga idiomaatiliselt
Enda väljendamine idiomaatiliselt ei tähenda seda, et peaksite kirjutama täpselt nii, nagu kõnelete, sest tavalisele kõnele on iseloomulikud paljud lõpetamata laused ja grammatilised lüngad. Head idiomaatilist kirjatööd iseloomustab teadvustamine, et kirjutatav peab olema koheselt mõistetav. Kasutage lihtsat lausestruktuuri, igapäevaseid sõnu ja konkreetseid kirjeldusi. Kirjutamisel püüdke teksti endale ette lugeda, et veenduda selle loomulikus voolavuses.

Osalejatele, kes eelistavad õppida visuaalsete vahendite abil, peaksite püüdma kasutada materjalis palju illustratsioone, et sõnumit selgemini edasi anda. Pildid on sageli kasulikud selliste kontseptsioonide illustreerimiseks, mida oleks raske sõnadesse panna.

Järgnev näide pärineb ühelt Taani kindlustusfirma taanikeelselt koduleheküljelt (http://www.forsikringsoplysningen.dk/). Illustratsioon ütleb sõnadest enam. Sama infot on raske kirjalikult edasi anda.
img16_2
Haakide kinnitamine

 

Hoolitsege selle eest, et kõikidel teie akendel oleksid tugevad haagid, soovitavalt lukkude või erikinnitustega. Enne kodust lahkumist sulgege aknad ja kinnitage kõik haagid.



« previous | next »