Pilved, nende tekkimine, klassifitseerimine ja liigid
Jüri Kamenik

Kui on mingeid probleeme, küsimusi või huvi selle temaatika kohta, siis saatke e-kiri: kamenikmeister@gmail.com
Sellel lehel leitavaid materjale võib kasutada õppematerjalidena.

Pilvepiir 2016 (tulemused)

2016. a ilmahuviliste ja äikesevaatlejate kokkutulek (toimunud)

Pilveõhtu 19. novembril Raplas (toimunud)

Pilvekoolitus 18. oktoobril Tartus Vanemuise 46-s (toimunud)

Pilveraamat ja pilvede mobiilirakendus. Raamat ja rakendus ilmunud!

Uudis: WMO teatas 2015. a juunis, et uut erimit on kavas tunnistada standardis, ent asperitase nimetuse all. Rohkem infot: http://lepo.it.da.ut.ee/~cbarcus/wmo ja http://ilmjainimesed.blogspot.com.ee/2015/09/uuendused-pilvesustemaatika.html
Täpsemad uuendused WMO pilveatlases (Ene Tillmanni ülevaade).

Sõsarkodulehekülg: pilved.aikesehuvilised.ee

Ilm.ee-s korraldatud 2014. a pilvejaht, vaata tulemusi. 2015. a ei toimunud pilvejahti, kuid selle asemel peeti vihmapildistamisvõistlus, vt http://ilm.ee/?514292. Selle auks kirjutatud artikkel ja minupoolne pildivalik põhjendustega: http://ilm.ee/?514300.

Pilvedest teadussaates "Labor" (1 ja 2) ja saates Osoon, kriitika

Pilvehuvilisi koondab sotsiaalvõrgustikes pilvehuviliste grupp.

Pilveraamatu mustand (ei ole enam kättesaadav, kuid lingil põhjendus).

Ilmateenistuse uus pilvede kool, kus on kasutatud ilm.ee autorite fotosid.

Vaimustavaid pilvi ja teisi nähtusi: http://www.hot.ee/her/taevas.html

Milvi Jürissaare Eesti Looduses ilmunud pilveartiklid veebis

23.09.2015 toimus Tõraveres ilmajaama meteoroloog-tehnikute õppeseminar, kus toimus muuhulgas pilvekoolitus. Koolituse slaidid: https://drive.google.com/file/d/0B0lV2piPv8fBbHFfRlM0LUJWcjg/view?usp=sharing ja konspekt: https://drive.google.com/file/d/0B0lV2piPv8fBZjBJWnhqdVhrTUE/view?usp=sharing.


Autor pilvi vaatlemas 25.06.2010 Põlva lähedal. Tarvo Metspalu foto

Ilm, ilmastik ja kliima on alati olnud inimese elu üheks põhiliseks osaks, sest need on määranud eluviisi, dikteerinud, mida välja minnes selga panna ja kujundanud isegi ajalugu, mainigem kasvõi nn jumalikku tuult (神風 – kamikaze), mis 13. sajandil säästis Jaapani mongolite vallutusest.
Kaasaegsele inimesele võib jääda mulje, et ta sõltub ilmast vähem, sest meil on ju konditsioneeritud majad, autod jpm, kuid tegelik side ei ole katkenud, mida näeme näiteks siis, kui soojade ja ilusate ilmadega minnakse randa, kuulatakse õhtuti ilmateateid või annab torm end märku elektrikatkestuste, tuule ulgumisega või kuidagi teisiti.
Üks ilmaelementidest, pilved, on nii praeguse kui lähituleviku ilmaga tihedasti seotud. Pilvi võib praktiliselt iga päev taevas näha ja nende tundmine võib osutuda väga kasulikuks ilma lühiprognoosimisel. Sestap on käesoleva kodulehekülje tegemine väga oluline.
Siin kodulehel leitav informatsioon ei pretendeeri punktuaalsele täpsusele või vaieldamatusele, vaid eesmärgiks on laiendada lugejate silmaringi, tekitada temas huvi, mida huvitavat võib pakkuda meie igapäevane taevas ja ehk leiab lugeja selle kodulehekülje abil tee edasi ka meteoroloogia ehk ilmateaduse juurde. Siin kodulehel toodu on esitatud autori oma arusaama, tähelepanekute ja tõlgenduste värvinguga.


Autor 23.03.2011 EMHI (tänapäeval Ilmateenistus) peakontoris (tollal Toompuiestee 24) meteoroloogiapäeva tähistamas. Selja taga on näha ilm.ee pilvejahi parimate fotodega plakat (praeguseks hävinud).

Koduleht on Eesti-keskne, seetõttu on mõned pilveerimid ja pilvedega seotud nähtused, mis meid väga vähe või üldse ei puuduta, välja jäänud või käsitletud ainult minimaalselt (v.a pärlmutterpilved, mida väga harva võib soodsatel tingimustel siiski näha).
Pilveraamatutest ja vastavast kirjandusest. Varem pilvi põhjalikumalt käsitlevatest raamatutest tuleb nimetada 2007. aastal ilmunud „Pilvevaatleja käsiraamatut“, mille autor on pilveentusiast Gavin Pretor-Pinney. Selles teoses räägitakse pilvedest mitme vaatenurga alt, näiteks on väga palju tähelepanu pööratud pilvede seostele kultuuriga. Siin koduleheküljel on rõhuasetus loodusteaduslik.
Lisaks “Pilvevaatleja käsiraamatule“ on eesti keeles veel mõningaid pilvi käsitlevaid trükiseid ilmunud: Heinrich Aruksaare „Väike pilvede atlas“ (Tartu, 1962) ja Milvi Jürissaare 2006. aastal Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel ilmunud „Pilveaabits“.

Kodulehel olemas ka meteoroloogia testid, kus peatähelepanu on pööratud pilvedele. Testide eesmärk on hariv ja huvi tekitamine. Lisaks on täiendatud kodulehte mitmesuguste huvitavate juhtumanalüüsidega; koostatud on pilvede lühiatlas, kus saab kümnest põhivormist ettekujutuse ja lõpuks vaidlusi põhjustav alamlehekülg joonpilvedest.

Huvi päritolu

Konvektiivtormide tähistamine

Pilvede olemus ja nende tekkimine                              

Pilvede klassifitseerimine 

Kuidas määrata pilvi

Pilvede atlas  

Kiirkursus (10 liiki ehk põhivormi)

Kiudpilved      
Kiudrünkpilved
Kiudkihtpilved
         

Kõrgkihtpilved
Kihtsajupilved

Kõrgrünkpilved

Kihtrünkpilved
Kihtpilved ja udu

Rünkpilved
Rünksajupilved
Organiseerumine ja ülirünksajupilved

Helkivad ööpilved
Pärlmutterpilved

Huvitavad ja haruldased pilvevormid    

Aasta ilma ja ilmastiku kokkuvõtted:
2009. a ilmastiku kokkuvõte                   
2010. a ilmastik sõnas ja pildis   
2011. a kokkuvõte                
2012. a kokkuvõte
2013. a kokkuvõte
2014. a kokkuvõte

2015. a kokkuvõte

Veidi orkaanijuttu ka       

Näide muutlikust Eesti taevast  

Joonpilved (kondensjäljed)              

Inimtekkelised pilved

Pilvede mäng 13.04.2011    

Pilv pudelis 

Lugeja küsib 

Kahe Eesti päevad

Halode vaatemäng (11.4.2011 Tartu)

2001. ja 2005. a äike

Hiidpagi (derecho)

Ilmateemaline blogi                  

Ilmakool ilm.ee-s

Teadmise kontroll: test 1  test 2  test 3
Äikesetest

Lingid